صنایع دستی و گردشگری

 
جاذبه های گردشگری
 
 

  مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان بیجار

مجموعه بازار و تیمچة حاج شهباز و امیر تومان

بازار بیجار در مرکز این شهر واقع شده و از بقایای بافت قدیمی شهر محسوب می‌گردد این بازار شامل یک راسته شمالی، جنوبی، تیمچه‌ای به نام حاج شهباز و سرایی به نام سرای امیر تومان است. اهمیت این بازار را از لحاظ بافت قدیمی آن، محل خرید صنایع دستی، سوغات محلی که معمولاً مورد توجه گردشگران می‌باشد؛ است.

قلعه باستانی قم‌چقای

این دژ باستانی در 45 کیلومتری بیجار و در 12 کیلومتری روستای قم‌چقای روی کوه بلندی قرار گرفته است. موقعیت طبیعی آن باعث شده که این قلعه از اهمیت و عظمت خاصی برخوردار باشد زیرا که از یک سو به دره‌ایی عمیق و از سویی دیگر به پرتگاهی بسیار هولناک مشرف می‌باشد که رودخانه‌ای در خط‌القعر آن جاری است در سمت شمالی آن که از ارتفاع کمتری برخورداراست بقایای دیواری عریض و محکم از سنگ لاشه با ملات و برج‌های نیم‌استوانه‌ای قرار دارد. سایر آثار آن مانند تونل با پله و راهروی آب انبار حکایت از اهمیت این قلعه مهم در دوره‌های مختلف دارد. با توجه به بقایای  حصار و دیوارهای قلعه، احتمالاً مربوط به دوره ساسانی باشد عظمت و اهیمت قلعه در کنار دره عمیق و فرم خاص صخره‌ایی آن و رودخانه‌ای که در قعر دره جاری می‌باشد هر بازدید کننده‌ای را متحیر و اعجاب همگان را در نوع معماری باشکوه آن برمی‌انگیزد.

منطقه حفاظت شدة بیجار

این منطقه مهمترین زیستگاه طبیعی استان است که با وسعتی معادل 23000 هکتار در شمال شرقی استان قرار گرفته است این منطقه از شمال به روستای حسن چاروق، حسن‌آباد یاسوکند و رودخانة قم‌چقای، از غرب به جاده آسفالته در دامنه‌های غربی کوه سلیم و از طرف جنوب به جاده کمر زرد و امتداد رودخانه قزل‌اوزن و از طرف مشرق به جاده قدیمی زنجان محدود می‌گردد. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در میان سلسله ارتفاعات و تحت تأثیر جریانهای رطوبتی، از ریزش‌های جوی نسبتاً کافی برخوردار بوده و تعداد زیادی چشمة دائمی و فصلی در آن دیده می‌شود و از لحاظ حیات وحش غنی بوده و توده‌های مختلف پستانداران و پرندگان، خزندگان، و انواع ماهی در این منطقه وجود دارد که از آن جمله می‌توان به قوچ و میش ارمنی، آهو، خرس قهوه‌ای، گراز، گربة وحشی، خرگوش و انواع پرندگان مانند حواصیل خاکستری، کبک، چکاوک و جانداران آبی مانند سگ آبی، عروس ماهی، سیاه ماهی و سس ماهی اشاره نمود.

این منطقه در برنامه‌ریزی تورهای طبیعت‌گردی جایگاه ویژه‌ای داشته و می‌توان با برنامه‌ریزی و فراهم ساختن امکانات ، توریست‌های علاقه‌مند را به این منطقه هدایت نمود.

صنایع دستی و سوغات و شیرینی

صنایع دستی عمده بیجار قالی، قالیچه و گلیم می‌باشد. تعداد زیادی از قالی‌های قدیمی کردستان که هم‌ اینک در موزه‌های بزرگ فرش در داخل و خارج کشور نگهداری می‌گردند از قالی‌های بافت بیجار هستند. گلیم بیجار با توجه به ترکیب نقش و رنگ، حجم کم و قیمت مناسب آن به عنوان بهترین و ماندگار ترین سوغات برای گردشگران سفارش می‌گردد. هم‌چنین شیرینی بیجار شامل نان شیرمال و حلوای سوهانی ازدیگر سوغات این شهر محسوب می شوند.

ارتفاعات

مهمترین ارتفاعات شهرستان بیجار که از لحاظ طبیعت گردی و کوه‌پیمائی اهمیت دارند عبارتند از کوه‌های شمال بیجار با ارتفاع بیش از 3000 متر شامل قله‌های شاه‌نشین، امام‌زاده ایوب انصاری و زرنیخ، کوه‌های مرکزی شامل سرقیصه، نقاره کوب، پنجه‌علی، تماشا، حمزه عرب و چنگ الماس و کوه‌های جنوبی که قلة زیره مهمترین آنها است.

 

سایر جاذبه‌های گردشگری بیجار

  • مجموعه پل، قلعه و روستای تاریخی صلوات‌آباد (15 کیلومتری جادة بیجار به تکاب)
  • روستا و مسجد تاریخی خسروآباد در روستای خسرو آباد در مسیر جاده بیجار به قروه
  • امامزاده عقیل نزدیک شهر حسن‌آباد یاسوکند مربوط به دوره ایلخانی
  • برج اشقون‌بابا
  • برج اوچ گنبد خان در فاصله 75 کیلومتری شمال غرب شهر بیجار در روستایی به همین نام قرار گرفته و مربوط به دوره صفویه می‌باشد
  • برج ینگی ارخ در روستایی به همین نام در 63 کیلومتری شمال شهر بیجار و احتمالاً مربوط به دوره صفویه می‌باشد
  • پل قجور این پل بر روی رودخانه قزل اوزن نزدیک روستای قجور و در مسیر جاده کاروان‌ رو زنجان – بیجار واقع شده است. این پل مرتفع ترین پل استان به شمار می رود
  • بقعه پیر خضر که در روستای پیرخضر در 2 کیلومتری بیجار بقعه‌ای به همین نام وجود دارد که مدفن یکی از عرفای منطقه است و قدمت آن مربوط به دوره صفویه می‌باشد
  • مقبره شیخ فاضل گروسی که در شهر بیجار قرار گرفته است

 
 
 
 
 
 
سایت های مرتبط
 
 
منشور حقوق شهروندیبخش خدمات غیرحضوری
 
 
 
 
 
جملات در مورد وقف
 
 
« در وقف فضیلت بسیار و پاداش بیشمار وجود دارد .» امام خمینی (ره)
 
 
 
 
 
اوقات شرعی به وقت بیجار
 
 
اذان صبح: 5:30
طلوع آفتاب: 6:58
اذان ظهر: 13:21
اذان عصر: 17:52
غروب آفتاب: 19:46
اذان مغرب: 20:03
نیمه شب شرعی: 23:54
 
 
 
 
 
اطلاعیه
 
 
 
 
 
 
 
فرم پیگیری شکایات ارباب رجوع
 
 
کد پیگیری
 
 
 
 
 
 
 
 
 

سنندج، بلوار جانبازان، سایت اداری، جنب اداره کل ثبت اسناد و املاک
تلفن‌ تماس : 3239215-0871  ,  3241971-0871    فکس : 3291504-0871    کد پستی : 34431-66168

Powered By JiroCMS