آرامگاه شیخ فاضل گروسی

 
آرامگاه متبرکه آیت الله فاضل گروسی (ره)
 
 
شهر عالم پرورِ بیجار, در سال 1259 خورشیدى، وى را تحویل جامعه علمى کشور داد و همو پیکر بى جانش را در نوزدهمین روز از بهمن سال 1324 شمسى، تحویل گرفت. در این 65 سال، دست کم 44 سال آن به تحصیل در مراکز مهم علمى جهان اسلام صرف شد: 12 سال در قزوین و 32 سال در حوزه علمیه نجف، نزد عالمانى همچون آیة اللّه آخوند ملا محمد کاظم خراسانى، صاحب (کفایة الاصول) و مرحوم شریعت اصفهانى و فقیه نامور سید کاظم یزدى، صاحب (عروة الوثقى) و مرحوم شیخ عبدالله مامقانى و غیره استعداد ویژه و تلاش عالمانه فرزانه گرّوس، وى را در چندین علم و فن سرآمد روزگار خود کرد و مقام اجتهاد را در فقه و اصول در دسترس او قرار داد. افزون بر فقه و اصول که دو دانش رایج و غالب در حوزه هاى علمیه است، فاضلِ هوشمند گرّوس در کلام و فلسفه و هیئت و نجوم، طب سنتى و ریاضیات قدیم، تفسیر و تجوید، تاریخ، علم الرجال، ادبیات عرب و فارسى و علوم غریبه نیز دستى توانا و نظرى صائب یافت.

در هوشمندى و نوگرایى مرحوم شیخ عبدالحسین گرّوسى همین بس که در آن سال هاى انحطاط و سقوط که ارمغان سلطنت قاجار براى ایرانیان بود، به علوم قدیم بسنده نکرد و چندین زبان زنده و کهنه را نیز آموخت. وى علاوه بر زبان هاى کردى، فارسى و عربى، بر دو زبان بین المللى، یعنى فرانسه و انگلیسى توانا بود و به راحتى خط هاى میخى و پهلوى و اوستایى را مى خواند و در برگرداندن آنها به فارسى تبحر داشت. عبرى و سُریانى نیز دو زبان دیگرند که آشنایى فاضل گرّوسى با آن دو, حیرت انگیز مى نمود. از مباحثات وى با دانشمندان یهود و نصارا، این نیز برمى آید که فرزانه ما، آگاهى هاى عمیقى از محتوا و مطالب عهدین داشته و به همین خاطر در تشرّف برخى از هموطنان یهودى و مسیحى به اسلام، بسى توفیق مند بوده است.

با همه شگفتى ها و زیبایى هایى که مى توان در زندگى فرزانه گرّوس یافت و زبان را بى زحمت و منّت به تحسین او چرخاند، شاید زیباترین و تحسین برانگیزترین بخش زندگانى او، بازگشتش به بیجار و مرگِ زاهدانه او است. او که بنا به نقلى از مرحوم آیة اللّه سید هادى میلانى (اگر خود را در ولایت گرّوس محصور نساخته بود،مرجعیتش فراگیر و شهرتش فراوان مى شد)؛ بى هیاهو و بى استقبال و بدرقه به دیار خود بازگشت و پس از یک دهه زندگى در میان هموطنان کُرد خود، در سکوت و انزوا، جهان فانى را بدرود گفت.

 
مصحح آثار وى، فاضل گرامى، آقاى محمدعلى کوشا، مرگ وى را چنین گزارش مى کند:
کسانى که مرحوم فاضل گرّوسى را درک کرده اند، همگى او را به زهد و بى اعتنایى نسبت به زخارف دنیا مى ستایند و از او به عنوان عالمى فروتن و وارسته و پارسا یاد مى کنند که با همه علوم و دانش کم نظیرش، هرگز حالت تکبر و خودخواهى و خودمحورى نداشته است و به اندازه اى نسبت به زخارف دنیوى بى اعتنا بوده که دست مایه زندگى اش در سطح فقیرترین مردم بوده و بعد از مرگش، تمام موجودى ثروت او، اندکى اثات خانه و تعدادى کتاب بیش نبوده است. بدین گونه آن عالم زاهد و فقیه فرزانه, عمرى را به صداقت، پاکى، درستکارى و عمل به وظیفه شرعى سپرى نمود و در تاریخ 19 بهمن ماه سال 1324ش در 65 سالگى از این جهان فانى به سراى باقى شتافت و در 23/11/1324 شمسى، او را در زادگاهش بیجار گرّوس به خاک سپردند.

آثار قلمى علامه گرّوسى

فاضل گرّوسى در شمار عالمانى است که در تألیف و تصنیف، دستى توانا و روان داشته است. آثارى که در کارنامه علمى او ثبت است، چنان متنوع و گوناگون است که عنوان علامه را براى او برازنده مى کند. از میان این نوشته ها که همگى حکایت از ژرف نگرى و گستره معلومات نویسنده مى کنند، برخى مطبوع، برخى مخطوط و پاره اى نیز مفقودند. بدین شرح:

 •  تجوید استدلالى
 •  رساله تغنّى در قرآن.
 •  مفردات الفاظ قرآن
 •  شرح قصیده فرزدق
 •  شرح مصباح المنیر
 •  مباحث گوناگون
 •  تلذُّ الاعین
 •  جُنگ المهمات
 • تقریرات دروس فقه و اصول
 •  ورزش افکار
 •  رد بر فرقه بابیّه و بهائیه. این کتاب در واقع ادامه همان کتابِ (هرکسى کار خودش بار خودش) است
 •  هرکسى کار خودش بار خودش
 
 
 
 
 
 
سایت های مرتبط
 
 
منشور حقوق شهروندیبخش خدمات غیرحضوری
 
 
 
 
 
جملات در مورد وقف
 
 
« در وقف فضیلت بسیار و پاداش بیشمار وجود دارد .» امام خمینی (ره)
 
 
 
 
 
اوقات شرعی به وقت بیجار
 
 
اذان صبح: 5:42
طلوع آفتاب: 7:09
اذان ظهر: 13:24
اذان عصر: 17:45
غروب آفتاب: 19:39
اذان مغرب: 19:56
نیمه شب شرعی: 23:54
 
 
 
 
 
اطلاعیه
 
 
 
 
 
 
 
فرم پیگیری شکایات ارباب رجوع
 
 
کد پیگیری
 
 
 
 
 
 
 
 
 

سنندج، بلوار جانبازان، سایت اداری، جنب اداره کل ثبت اسناد و املاک
تلفن‌ تماس : 3239215-0871  ,  3241971-0871    فکس : 3291504-0871    کد پستی : 34431-66168

Powered By JiroCMS