امامزاده هاجره خاتون

 
معرفی
 
 
امامزاده هاجره خاتون (س) خواهر گرامی امام رضا (ع) هستند و مسجد و بارگاه امامزاده هاجریه در خیابان صلاح‌الدین ایوبی، در محله سرتپوله شهر سنندج واقع است.
 
ساختمان این امامزاده به صورت مجموعه‌ای شامل مسجد، مقبره، دو حیاط با فضاهای مجاور، آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج و منزل شهبازی‌ها متعلق به دوران قاجار است و همچنین قسمت‌هایی از آن متعلق به دوران پهلوی است. ساختمان و مقابر مشایخ با تزئینات آجرکاری، گچبری‌های زیبا و نقوش گل و گیاه با کار استادان و هنرمندان بزرگ کردستان است و از مهم‌ترین ویژگی‌های این بنا به شمار می‌رود، تاریخ دقیق دفن امامزاده هاجره خاتون و بنای ساده و کوچک مزار ایشان مشخص نیست.

برادران و خواهران آن حضرت در رکاب ایشان بوده‌اند و به کردستان که می‌رسند هاجره خاتون (س)، به علت بیماری در این منطقه بستری و ادامه سفر بر ایشان غیر ممکن می‌شود و پس از چندی رحلت می‌کنند.

مرمت و بازسازی مقبره هاجره خاتون توسط سازمان میراث فرهنگی استان از سال 81 شروع و تا سال گذشته ادامه داشت که مهم‌ترین اقدامات انجام گرفته در طول این 3 سال عبارتند از سبک‌سازی پشت بام کل مجموعه، رنگ‌آمیزی و گچ‌بری کل فضاها، احداث گنبد بر روی بقعه هاجره خاتون، تعمیرات داخل مقبره و سنگ فرش داخل ورودی و حیاط مجموعه.

شهر زیبا و تاریخی سنندج در حدود 450 سال پیش یعنی در تاریخ 1046 هجری قمری در زمان حکومت «سلیمان خان اردلان» در دامنه کوه آبیدر بنا شد، در حالی‌که قدمت مزارهای شریف امامزادگان در سنندج به قبل از تأسیس و گسترش شهر می‌رسد.
 
این مزار و بقعه شریف امروزه خلوتگه  عاشقان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت بوده و پناه دلشکستگان دنیوی است. با تغییرات انجام شده امکان زیارت درفضای بهتر فراهم شده و اداره اوقاف کردستان ضریح قدیمی و چوبی را برداشته و ضریحی مطلا منقش به نام 12 معصوم و آیات قرآن بجای آن قرار داده است.
 
 
 
 
 
 
پیـونـدهـای سریـع
 
 
مقام معظم رهبریریاست جمهوری اسلامی ایرانسایت دولتاستانداری کردستاناوقافشهرداری سنندجمسابقات قرآن کریماداره کل اوقافمرکز ارتباطات مردمیسایت شهرستان بیجار
 
 
عضویت
 
 
 
 
 
 
 
اوقـات شـرعـی
 
 
اذان صبح: 5:36
طلوع آفتاب: 7:01
اذان ظهر: 12:35
اذان عصر: 16:07
غروب آفتاب: 18:10
اذان مغرب: 18:27
نیمه شب شرعی: 23:54
 
 
 
 
 
حـدیـث هفتـه
 
 
پیامبر اکرم (صلّی‌ الله‌ علیه‌ وآله):
 
أیُّمَا امْرِئٍ وَلِیَ مِنْ أمْرِ المُسْلِمِینَ وَلَمْ یَحُطْهُم بِما یَحُوطُ بِهِ نَفْسَهُ لَمْ یَرَحْ رائِحَةَ الجَنَّةِ.
 
هر کس بخشی از کار مسلمانان را بر عهده گیرد و در کار آن‌ها مانند کار خود دلسوزی نکند، بوی بهشت را استشمام نخواهد کرد. 
 
 
 
 
 
اوقـاف شهـرستـان هـا
 
 
 
 
 
 

سنندج، بلوار جانبازان، سایت اداری، جنب اداره کل ثبت اسناد و املاک
تلفن‌ تماس : 3239215-0871  ,  3241971-0871    فکس : 3291504-0871    کد پستی : 34431-66168

Powered By JiroCMS